Pri pakiranju moramo biti pozorni!
Pomembno je uporabiti primerno embalažo. Ta mora zagotavljati varnost vsebine pošiljke pred morebitnimi poškodbami.
Ovojnina
Za ovojnino pošiljke se lahko uporabi oblazinjena kuverta, vendar le takrat, kadar vsebina pošiljke ni lomljiva oziroma občutljiva. Mehke kuverte, ki so predvidene za pisemske pošiljke, niso dovoljene za pošiljanje paketnih pošiljk.
Neprimerni materiali
Ovojni papir, celofan, darilni papir, vrvice ter vrečke iz blaga niso primerni za pakiranje, saj se lahko med avtomatskim usmerjanjem pošiljk strgajo.
Zunanja embalaža
Zunanja embalaža (škatla) mora biti izdelana iz trdnega ter odpornega materiala, ki prepreči morebitne poškodbe vsebine. Priporočamo uporabo embalaže iz valovitega kartona s kakovostnimi zunanjimi podlogami.
Specifikacije embalaže
Pred uporabo embalaže je treba preveriti specifikacije embalaže. Prav tako se je treba prepričati, da embalaža ni kakorkoli poškodovana. Embalaža naj bo izbrana na podlagi velikosti vsebine pošiljke.
Minimalna velikost
Embalaža mora imeti dovolj veliko in ravno površino, da se nanjo nalepi obrazec Spremnica. Če to ni mogoče, naj se uporabi večja embalaža. Z embalaže je treba odstraniti vse stare naslove, nalepke in druge moteče napise.
Lomljivi predmeti
Lomljivi predmeti naj bodo postavljeni v sredino paketa, tako da se ne dotikajo stranic paketa. Založeni naj bodo z vseh strani, medsebojno ločeni s kartonom ali drugim ustreznim materialom (zračnimi blazinicami).
Praški in drobna zrna
Praški in drobna zrna naj bodo v dobro zaščitenih plastičnih vrečkah, te pa nepremično zapakirane v neprepustno škatlo.
Ostri predmeti
Pri pošiljanju ostrih predmetov (npr. škarje, noži) je treba rezilo in konice dobro zaščititi. Primerna je škatla iz trdega kartona. Zaščitni material naj bo fiksiran, tako da ga med prenosom ni mogoče odstraniti.
Manjši predmeti
Manjši predmeti naj bodo v paketih primerno zapakirani, npr. v škatlicah ali manjših vrečkah.
Delno tekoče in mastne snov
Delno tekoče in mastne snovi ter substance z močnim vonjem naj bodo najprej zapečatene z lepilnim trakom in potem ovite v papir, odporen na mast, oz. ovite v embalažo, ki v primeru poškodbe zadrži vsebino, da se ne razlije*.
Tekočine
Tekočine naj bodo shranjene v neprepustnih posodah in vložene (vertikalno) v večjo zunanjo embalažo ter obložene z ustreznim vpojnim materialom, pošiljke pa dovolj zaščitene in ustrezno označene.
Zvitki
Za pošiljanje zemljevidov, načrtov in drugih zvitkov naj se uporabljajo trapezni tulci ali okrogla embalaža.